تولید فیلتر هوا با مواد پلی یورتان

دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا

IMG_20180512_204946_909-01

در دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا خودرو معمولا مواردی مانند کاغذ فیلتر چین شده، توری فلزی، چسب فیلتر، قالب فیلتر، متیلن کلراید و دی ام اف به عنوان شوینده مجرای دستگاه تزریق و مواد اولیه پلی یورتان جهت تولید فوم فیلتر هوا استفاده می شود. در این بخش قصد داریم روش تولید فیلتر هوا در دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا را بیان کنیم.
در دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا جهت استفاده به عنوان فیلتر خودرو های سواری، فیلتر وسایل نقلیه سنگین و حتی فیلتر های صنعتی اغلب از فوم پلی یورتان فلکس ( فوم نرم) استفاده می شود. فوم پلی یورتان در دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا مورد استفاده در صنعت فیلتر سازی از ترکیب دو مایع شیمیایی به نام ایزوسیانات ( که به اختصار ایزو گفته می شود) و رزین پلی ال ( که به اختصار پلی نامیده می شود) با نسبت مشخص تولید می گردد. نسبت ترکیب پلی ال به ایزوسیانات در دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا معمولا سه به یک می باشد ( در صورت استفاده از مواد پلی خالص) که این نسبت توسط دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا قابل تنظیم می باشد. البته برخی افراد به منظور کاهش قیمت فیلتر هوا تولیدی به پلی ال مواد افزدونی و فیلر می افزایند که بسته به مقدار فیلر افزوده شده، نسبت پلی به ایزو از یک به سه تا یک به شش تغییر می کند. همچنین افزودن فیلر  در دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا موجب غلیظ تر شدن رزین پلی ال شده که باعث وارد آمدن فشار به پمپ دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا و استهلاک دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا خواهد گشت. کیفیت فوم فیلتر هوا تولیدی از دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا علاوه بر خلوص مواد اولیه پلی یورتان تابع عوامل دیگری از جمله دانسیته فوم ( مقدار وزن فوم بر وحد حجم قالب فیلتر)، نحوه میکس ( اختلاط) مواد ( دستگاه یا دستی) و غیره نیز می باشد.

معمولا در تولید فیلتر هوا در دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا سازندگان تمایل دارند حداقل ماده اولیه را به کار ببرند. به عبارتی، تمایل دارند پف مواد تا حد امکان زیاد باشد تا با حداقل مقدار مواد بتوانند قالب فیلتر خود را پر کنند ( به اصطلاح فوم دانسیته کمتری داشته باشد). این عمل معمولا توسط تولید کنندگان مواد پلی یورتان و با افزودن مواد شیمیایی یا کاتالیست خاصی قابل تنظیم است. لازم به ذکر است با کاهش دانسیته مواد ( افزایش پف مواد) در دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا کیفیت فوم پلی یورتان از جمله مقاومت کشسانی فوم، مقاومت به پارگی فوم و مقاومت فشاری فوم پلی یورتان کاهش می یابد.
در تولید فیلتر هوا معمولا از دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا با محفظه اختلاط فشار پایین (low pressure) استفاده می شود. البته دستگاه تزریق فوم پلی یورتان فشاربالا (high pressure) نیز موجود است که به دلیل گران بودن و عدم صرفه اقتصادی در تولید فیلتر هوا خودرو مورد استفاده قرار نمی گیرد. البته امروزه در ایران تعدادی از افراد به دلیل نداشتن بودجه مالی کافی اقدام به تولید فیلتر هوای خودرو به صورت دستی می نمایند. در این حالت معمولا از یک میکسر با دور بالای ۳۰۰۰ استفاده می شود و سپس به صورت دستی به داخل قالب فیلتر هوا ریخته می شود.
در تولید فیلتر هوا در دستگاه تزریق فوم فیلتر هوا خودرو سواری ( فیلتر سبک) مانند فیلتر پراید ، فیلتر پژو و فیلتر نیسان معمولا در ایران از رنگ نارنجی استفاده می شود در حالی که رزین پلی ال بی رنگ است و قابلییت افزودن رنگ پلی یورتانی مانند رنگ صورتی، سبز، آبی و غیره وجود دارد

درباره foam-admin

سازنده و طراح ماشین آلات تزریق فوم هایپرشر ولوپرشردر سطح کشور با بهره گیری ازقطعات روز دنیا ومهندسی معکوس .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *